HIZLI REZERVASYON
İsim / Soyisim
Email
Telefon No
Giriş Tarihi
Kişi Sayısı Çocuk Sayısı
Mesajınız

 
  Tarihçe

AMYNTHAS KAYA MEZARLARI (Kral Mezarlari)

Definecilerin kral mezarlari dedikleri bir birinden güzel yapilarla bezenmis muhtesem göz kamastirici sanat eserleridir. Ne var ki define bulma tamahkarligi bu yapilarin bir çogunu yok etmistir.

Kaya mezarlari, kayalarin fiziki yapilari uygun olan yerlere kaya oyularak magara seklinde yapilmistir,iç ve dis cepheleri bir çok figürlerle süslenmis olanlari da vardir. Kaya mezarlari Tümülüs mezarlarindan oldugu gibi toplumun içinde statüsü birinci derecede olan sahis ve aileleri için yapilirdi. Kutsal anitsal mekanlardir. Kaya mezarlari çogu kez, aileler için yapilirdi, Ailede ölenlerin cesetlerini mezar odasina koymak için giris birakilirdi, bu tür odalarin girisleri basamakli,kabartma süslemeler yer almaktadir. bunlarin üstüne küçük toprak yigini olusturulurdu (tümsek)

Bir çok kaya mezarlarinin dis cephelerine, ölen kisi yada ailesi hakkinda tarihi ve kutsandiklarina dair bilgiler yer almaktadir, mezar odalarina Tümülüs yapilarindan oldugu gibi, cesetler tas yada agaç lahitler içinde, altin,gümüs degerli taslar, süslü giysileri, metal yada topraktan yapilmis esyalar,fayans kaplar yad a heykeller, gibi bir çok esya bulunabilmektedir.

Yine bu kaya mezarlari da "SIT" alani içindedirler, kazi yapilmasi yasaktir.

Kral Amintas'in mezari

Eski kaynaklar Fethiye'nin tarihini (Antik Telmessus) Likya dönemine kadar götürmektedir. Kaya mezarlari ile ünlenen Likya döneminde Fethiye içinde en önemli kalintilardan birini görebiliyoruz. Milattan önce 4. yüzyila tarihlenen bu kaya mezar sehrin dogu yamacindaki tepelerden birinin üzerindedir. Her iki yaninda Korint basliklari vardir. Içerde bir aile mezari seklinde tasarlanmis mezar bulunur.

.
Tüm Hakları Saklıdır 2012 King's Garden Restaurant

Anasayfa | Hakkımızda | Tarihçe | Menü | Foto Galeri | Ziyaretçi Defteri | İletişim